Serwis

Dlaczego należy wykonać coroczny przegląd/serwis sekatora elektrycznego?

Sekatory elektryczne, tak jak wszystkie inne narzędzia oraz urządzenia, zużywają się podczas pracy. W sezonie cięcia sekator pracuje codziennie po kilka godzin, często pod dużym obciążeniem.

Spora grupa naszych klientów wykonuje w sezonie powyżej 1 miliona cięć swoim sekatorem elektrycznym.

Przegląd sekatora akumulatorowego można porównać do przeglądu samochodu. Jeśli nie wymienisz oleju, filtrów, nie zadbasz o hamulce, to owszem samochód będzie działać, ale po pewnym czasie ulegnie poważnej awarii.

Z sekatorem elektrycznym jest podobnie. Wszystkie elementy takie jak przekładnia, koła zębate, łożyska, głowica tnąca wymagają regularnej konserwacji.

O czym przeczytasz?

Jakie sekatory elektryczne serwisujemy?

Prowadzimy autoryzowany serwis sekatorów akumulatorowych firm FELCO oraz Infaco Electrocoup od ponad 10 lat.

Posiadamy klucze dynamometryczne i wszystkie narzędzia specjalistyczne służące do napraw i wymiany określonych podzespołów sekatorów. Naprawy i przeglądy wykonujemy zgodnie z instrukcjami serwisowymi producentów.

W naszym magazynie, mamy od ręki większość części zamiennych.

Regularnie bierzemy udział w szkoleniach serwisowych, aby podnosić nasze kwalifikacje oraz zdobywać wiedzę na temat nowych narzędzi.

Co zyskujesz, wykonując coroczny przegląd sekatora w naszej firmie?

Przedłużenie gwarancji na twój sekator akumulatorowy

Kupując u nas sekator elektryczny Felco lub Infaco Electrocoup, masz możliwość przedłużenia gwarancji aż do 3 lat.

Warunkiem jest wykonywanie przeglądów co najmniej raz w roku. Każdy producent określa w warunkach gwarancji jak często przeglądy muszą być wykonywane. W przypadku Felco jest to raz w roku lub po określonej liczbie cięć, Infaco – minimum raz w roku.

Przegląd może uchronić cię przed poważną usterką

Podczas przeglądu każdy sekator jest diagnozowany za pomocą specjalistycznego oprogramowania dostarczanego przez producenta narzędzia. Widzimy ewentualne błędy i usterki, które nastąpiły podczas pracy sekatorem. Na tej podstawie, jesteśmy w stanie określić jakie elementy narzędzia uległy zużyciu. Wymiana wypracowanego podzespołu o czasie, może ochronić Cię przed poważniejszą usterką i związanymi z nią kosztami naprawy.

Co robimy podczas przeglądu/serwisu rocznego?

Tak jak pisałem powyżej, pierwszym krokiem jest podłączenie sekatora akumulatorowego do komputera z oprogramowaniem diagnostycznym i sprawdzenie parametrów pracy, od ostatniej wizyty w serwisie.

Następnie każde narzędzie jest rozbierane oraz czyszczone wewnątrz.

Obowiązkowo wymieniamy elementy, które producent sekatora zakwalifikował do corocznej wymiany, niezależnie od stopnia zużycia.

Czyścimy i smarujemy od nowa przekładnię, łożyska itp. – używamy smarów i środków zalecanych przez producentów sekatorów elektrycznych.

Jeżeli jest taka potrzeba, wymieniamy inne zużyte podzespoły mechaniczne sekatora.

Składamy sekator, wymieniamy obudowy zewnętrzne o ile jest taka potrzeba (w przypadku Felco są one elementem zestawu serwisowego).

Ponownie podłączamy sekator pod komputer, kasujemy wewnętrzny licznik cięć i drukujemy raport potwierdzający wykonanie przeglądu lub naprawy. Raport dostaje każdy klient naszego serwisu – zawiera on również dane o wykonanej liczbie cięć oraz nasze zalecenia na przyszłość.


Jeśli Twój sekator elektryczny jest na gwarancji, zgłaszamy wykonanie przeglądu okresowego do producenta, co automatycznie przedłuża ją o kolejny sezon, zgodnie z warunkami zapisanymi w karcie gwarancyjnej lub instrukcji obsługi.


Na co zwracamy uwagę? Jakie elementy sekatora zużywają się najbardziej?

Głowica tnąca

Oczywiste jest, że na bieżąco zużywa się przede wszystkim ostrze oraz przeciwostrze sekatora.

Podczas pracy ostrze musi być regularnie ostrzone, co powoduje jego „zmniejszenie”, aż dojdzie do momentu, kiedy sekator elektryczny przestaje docinać gałęzie i musimy je wymienić. Bardzo często w sadach, gdzie drzewka rosną przy drutach, podczas pracy, przez przypadek „złapiemy” drut. Wtedy ostrze może się wyszczerbić.

Podczas przeglądu rocznego, jesteśmy w stanie za pomocą specjalnego urządzenia, wyprowadzić ostrze sekatora tak, że można nim dalej pracować jakby było nowe.

Przekładnia, łożyska, tryby

Wewnątrz narzędzia znajduje się przekładnia, tryby i łożyska (w zależności od konstrukcji sekatora).

Elementy te wymagają regularnego czyszczenia i smarowania, aby nie ulegały nadmiernemu zużyciu oraz nie powodowały niepotrzebnych awarii w sezonie podczas pracy.

Każdy producent sekatorów elektrycznych, określa w instrukcjach serwisowych, jakich smarów należy używać do odpowiednich elementów narzędzia.

W przypadku narzędzi firm Felco oraz Infaco, używamy w naszym serwisie co najmniej 3 różnych smarów, do określonych podzespołów sekatora podczas przeglądu.

Obudowy, kable, elementy zewnętrzne

Podczas pracy zużyciu ulegają też elementy takie jak obudowy sekatorów, często zdarzają się przetarcia lub załamania kabli elektrycznych. Pęknięta obudowa sekatora, może spowodować, że do środka dostaną się zanieczyszczenia lub woda. Przetarty lub załamany kabel może nie przewodzić prądu i powodować samoczynne wyłączanie sekatora.

Tego typu uszkodzenia, również jesteśmy w stanie zdiagnozować i usunąć podczas przeglądu.

Podsumowanie

Wykonanie przeglądu rocznego, wielokrotnie uchroniło naszych klientów przed poważnymi i kosztownymi naprawami.

Bardzo ważnym aspektem, jest również możliwość przedłużenia gwarancji – daje bezpieczeństwo w przypadku nieprzewidzianej usterki.

Zapraszamy serdecznie do skorzystania z usług naszego autoryzowanego serwisu sekatorów elektrycznych!

Kilka zdjęć z naszego serwisu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *