Poradniki

Ostrzenie sekatora – kilka praktycznych porad

Wasz sekator jak każde inne narzędzie, wymaga konserwacji, a w szczególności regularnego ostrzenia.

Jeśli poczujesz, że musisz użyć więcej siły, a sekator nie przecina gałęzi tak łatwo jak wcześniej lub cięcia nie są tak gładkie i perfekcyjne jak były gdy narzędzie było nowe – to oznacza, że wymaga ono ostrzenia.

O czym przeczytasz?

Jak często powinno się ostrzyć sekator?

Wszystko zależy od tego, jak intensywnie go używasz. Zawodowcy zajmujący się na co dzień intensywnym przycinaniem, zalecają robić to co kilka godzin pracy.

Jeżeli pracujesz w przydomowym ogrodzie, przez kilka tygodni w roku, możesz robić to raz na kilka lub kilkanaście dni.

Pamiętaj o tym, że praca tępym sekatorem staje się nieprzyjemna i męcząca. Warto poświęcić kilka minut na to, aby go naostrzyć.

Czym naostrzyć sekator – osełka a pilnik

Do ostrzenia narzędzi ogrodniczych najczęściej polecane są osełki (ostrzałki) lub pilniki. Pilniki zostały wymyślone do nieco innych zastosowań niż ostrzenie sekatorów. Używa się ich do ostrzenia np. łańcuchów tnących w pilarkach, tarcz tnących przy kosach i podkaszarkach, czyli podczas ostrzenia, gdzie zbieramy więcej materiału.

Jeżeli ktoś chce ostrzyć sekator pilnikiem, należy wybrać taki, który ma jak najmniejszą gradacją.

Do ostrzenia narzędzi ogrodniczych polecamy osełki, które zostały wymyślone właśnie w tym celu. Więcej szczegółów w dalszej części artykułu.

Jaką osełkę do ostrzenia sekatorów ogrodniczych wybrać?

Na rynku jest mnóstwo osełek różnych rodzajów. Najlepiej używaj tych, które zostały stworzone z myślą o ostrzeniu sekatorów.

Bardzo dobrą i uniwersalną osełką jest Felco 903 – wykonana jest z hartowanej stali pokrytej diamentową powłoką. Jej zaletą jest to, że jest cienka i wąska, łatwo mieści się między ostrzem a przeciwostrzem (lub kowadłem) sekatora. Zbiera niewiele materiału i pozostawia gładką powierzchnię. Doskonale nadaje się do ostrzenia między innymi sekatorów elektrycznych.

Chcesz szybko naostrzyć narzędzie? Możesz użyć osełki z węglika wolframu, np. Felco 904 – po kilku pociągnięciach będzie idealnie ostry.

Felco 905 – to nowa osełka wielofunkcyjna, która ma ostrza z węglika wolframu. Jeśli dobrze jej użyjesz to zawsze naostrzysz swój sekator perfekcyjnie. Nie musisz się zastanawiać czy zachowałeś właściwy kąt ostrzenia. Bardzo dobra dla hobbystów, użytkowników okazjonalnych, ale też profesjonalistów – do szybkiego ostrzenia.
Osełka Felco 905 niestety nie nadaje się do ostrzenia sekatorów kowadełkowych.

Możesz też użyć tradycyjnej osełki z korundu, np. Felco 902. Ma ona dwie powierzchnie: średnio oraz drobnoziarnistą.

Jak naostrzyć sekator?

Ustal jaki masz rodzaj sekatora.

W poprzednim artykule „Jak dobrze wybrać sekator ręczny dla siebie?” pisałem o tym jak dzielimy sekatory. Inaczej ostrzymy sekatory nożycowe, a inaczej kowadełkowe.

 • sekatory nożycowe – ostrzysz z jednej strony
 • sekatory kowadełkowe – ostrzysz z obu stron

Przygotuj sekator do ostrzenia.

Przed ostrzeniem byłoby idealnie pozbyć się z głowicy sekatora soków, żywic i innych zanieczyszczeń.

Do tego celu możesz użyć odpowiednich preparatów czyszczących. My w naszym serwisie na co dzień używamy rozpuszczalnika do żywicy Felco 981 – działa niezwykle szybko i skutecznie – wystarczy spryskać ostrze i po 1-2 minutach przetrzeć papierem lub szmatką. Dodatkowo opakowanie jest małe i można go mieć zawsze przy sobie.

Można też rozkręcić sekator, co ułatwi pracę, natomiast nie jest to konieczne.

Dobrze byłoby wiedzieć pod jakim kątem musimy przyłożyć osełkę do krawędzi tnącej. Niektórzy producenci sekatorów podają właściwy kąt ostrzenia. Felco do swoich sekatorów jednoręcznych nożycowych zaleca kąt 23o, do sekatorów kowadełkowych 20o, a do sekatorów elektrycznych 30o. Te wartości możemy przyjąć jako uniwersalne i stosować je również do narzędzi innych marek.

Jak naostrzyć sekator nożycowy?

Opiszę ten proces na przykładzie osełki Felco 903, ale przy innych wygląda on tak samo (poza osełką Felco 905)

 1. Przykładasz osełkę płaską stroną do krawędzi ostrza pod kątem około 23o i wykonujesz małe, koliste ruchy ze średnią siłą w kierunku końcówki ostrza. W zależności od tego, w jakim stanie jest twoje ostrze zajmie Ci to od kilku do nawet kilkunastu minut. To czy jest wystarczająco ostre możesz wyczuć opuszkiem palca.
 2. Odwracasz sekator, przykładasz osełkę do ostrza (od wewnętrznej strony) pod kątem 5o i wykonujesz kilka ruchów kolistych, praktycznie nie dociskając osełki do ostrza – w ten sposób usuwasz zadziory powstałe podczas ostrzenia krawędzi tnącej.
Ostrzenie sekatora nożycowego
Ostrzenie sekatora nożycowego – kąt około 23o
Ostrzenie sekatora nożycowego – kąt około 5o

Jak naostrzyć sekator kowadełkowy?

Proces jest podobny jak powyżej. Pamiętaj, że sekatory kowadełkowe ostrzymy z obu stron pod kątem około 20o.

 1. Dociskasz osełkę płaską stroną do krawędzi ostrza pod kątem około 20o ze średnią siłą i wykonujesz małe, koliste ruchy w kierunku końcówki ostrza.
 2. Odwracasz sekator i to samo robisz z drugiej strony ostrza.
 3. Powtarzasz cały proces z obu stron, prawie nie dociskając osełki do ostrza – zlikwidujesz ewentualne zadziory.
Ostrzenie sekatora kowadełkowego – kąt około 20o

Jak naostrzyć sekator elektryczny?

Właściwie naostrzone ostrze jest niezwykle istotne w przypadku sekatorów elektrycznych. Przedłuża żywotność elementów mechanicznych narzędzia a także znacząco wpływa na czas pracy akumulatora. Sekatory elektryczne najlepiej ostrzyć zgodnie z zaleceniami producenta. Sam proces będzie podobny jak podczas ostrzenia ręcznych sekatorów nożycowych.

Jak naostrzyć sekatory akumulatorowe Felco (Felco 802, Felco 812 i Felco 822)

 1. Włączasz sekator i otwierasz ostrze na całą szerokość
 2. Wyłączasz sekator i odpinasz kabel od akumulatora (głowica tnąca pozostaje otwarta)
 3. Przykładasz osełkę Felco 903 do krawędzi ostrza pod kątem 30o i wykonujesz koliste ruchy w stronę końcówki ostrza.
 4. Przykładasz osełkę od wewnętrznej strony ostrza pod kątem 15o i wykonujesz kilka ruchów z niewielką siłą.

Na początku warto co godzinę pracy sprawdzać stan ostrza, pozwoli Ci to określić jak często będzie wymagało naostrzenia.

Ostrzenie sekatora elektrycznego Felco – kąt około 30o
Ostrzenie sekatora elektrycznego Felco – kąt około 15o

Jak naostrzyć sekatory elektryczne Infaco Electrocoup (F3010, F3015, F3020)

 1. Włączasz sekator i otwierasz ostrze na całą szerokość
 2. Wyłączasz sekator i odpinasz kabel od akumulatora (głowica tnąca pozostaje otwarta)
 3. Przykładasz osełkę na płasko i wykonujesz ostrzenie na 2 czerwonych liniach widocznych na zdjęciu poniżej. Jest to ważne aby zachować właściwą penetrację podczas cięcia.
Ostrzenie sekatora elektrycznego Electrocoup

Jak naostrzyć nożyce do żywopłotu?

W przypadku ręcznych nożyc do żywopłotu postępujemy podobnie jak z sekatorami. Nożyce mają z reguły 2 ostrza, każde z nich jest ostrzone z jednej strony (podobnie jak w sekatorze nożycowym). Ostrza są znacznie dłuższe niż te w tradycyjnym sekatorze do gałęzi i ostrzenie zajmie Ci nieco więcej czasu. Kąt pod jakim ostrzymy nożyce zazwyczaj mieści się miedzy 30 a 45o. Pamiętaj aby przed ostrzeniem wyczyścić nożyce z pozostałości żywicy oraz soków roślinnych.

Czy po naostrzeniu narzędzia musisz zrobić coś jeszcze?

Warto zabezpieczyć swój sekator, np. jeśli zamierzasz go przechowywać do następnego sezonu lub nie będziesz go używać przez kilka dni lub tygodni.

Służą do tego specjalne preparaty chroniące stal przed wilgocią i rdzą. Możesz użyć np. Felco 980, używamy go w naszym serwisie i wiemy, że bardzo dobrze konserwuje i smaruje narzędzia. Jest doskonałym uzupełnieniem, po zastosowaniu rozpuszczalnika do żywic Felco 981.

Twoje narzędzie ogrodnicze jest gotowe do pracy!

Regularne ostrzenie ma ogromny wpływ na jakość i łatwość Twojej pracy. Zajmie Ci niewiele czasu – zwykle wystarczą 3-4 minuty.

Różnice, pomiędzy ostrym a stępionym sekatorem, odczujesz bardzo szybko podczas pracy.

Teraz już wiesz, jak zadbać o sekator tak, aby był zawsze gotowy do pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *