Sekatory kowadełkowe - Sekator kowadełkowy - Sekatory.eu

Sekatory kowadełkowe

Sekator jednoręczny kowadełkowy Lowe 5.127
Dostępne
LOWE 5.127
Sekator optymalny dla bardzo małych dłoni. Ergonomiczne, wygięte rękojeści. Ze spiczastym ostrzem dla gęsto rosnących roślin.
160,00 zł
Sekator jednoręczny kowadełkowy Lowe 8.107
Dostępne
LOWE 8.107
Sekator kowadełkowy z zakrzywionym ostrzem i ergonomicznym kształtem rękojeści.Ten model łączy zalety sekatorów kowadełkowych i sekatorów nożycowych.
253,00 zł
Sekator jednoręczny kowadełkowy Lowe 8.109
Dostępne
LOWE 8.109
Sekator kowadełkowy z zakrzywionym ostrzem i obrotową rękojeścią.Ten model łączy zalety sekatorów kowadełkowych i sekatorów nożycowych.
309,00 zł
Sekator dwuręczny kowadełkowy FELCO 231
Dostawa w ciągu 5-7 dni
Kowadełkowy sekator do gałęzi z zakrzywionym ostrzem oraz kowadłem.Długość całkowita: 80 cmDo sprawnego cięcia twardego drewna o średnicy do 40 mm.
799,00 zł
-110,00 zł
Sekator dwuręczny kowadełkowy FELCO 230
Dostępne
Kowadełkowy sekator do gałęzi z prostym ostrzem oraz kowadłem.Długość całkowita: 80 cmDo sprawnego cięcia twardego drewna o średnicy do 40 mm.
689,00 zł
799,00 zł

 

Sekator kowadełkowy - jak działa

Sekator kowadełkowy (ang. anvil pruner) rózni się od sekatora tradycyjnego (ang. bypass pruner) zasadą działania.

Sekatory kowadełkowe pracują podobnie do noża, gdzie ostrze ruchem ciągnącym jest przeciągane przez materiał roślinny na "deskę do krojenia" czyli kowadło. Ta metoda została opracowana w 1923 roku przez Walthera Schrödera i po raz pierwszy zastosowana w sekatorze Lowe 1.

Sekatory obejściowe (tradycyjne) pracują na zasadzie nożyczek, gdzie ostrze podczas cięcia mija się z przeciwostrzem.

Jakie są zalety sekatorów kowadełkowych?

Sadownicze sekatory kowadełkowe mają kilka zalet, które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru sekatora do pracy w ogrodzie.

Tymi cechami są:

- Lepsze przenoszenie siły => tnie się "lżej" niż sekatorem tradycyjnym
- Doskonale nadają się do intensywnego cięcia twardszego drzewa
- Brak uderzenia podczas cięcia i mniejsza siła wywierana podczas cięcia => ochrona dłoni i stawów
- Niskie koszty utrzymania narzędzia

Jak wybrać odpowiedni sekator kowadełkowy dla siebie?

Po pierwsze najważniejszym parametrem przy wyborze sekatora jednoręcznego jest rozmiar Twojej dłoni. Jeśli masz małą dłoń szukaj sekatora kowadełkowego w rozmiarze XS lub S. Jeśli masz dużą dłoń, odpowiednim dla Ciebie będzie L.

Na naszej stronie sekatory.eu możesz ściągnąć plik "pdf", który należy wydrukować na kartce A4 i przymierzyć swoją dłoń. Rysunek dotyczy sekatorów firmy Felco ale z powodzeniem możesz go zastosować do wszystkich innych marek. Plik znajdziesz w opisie każdego jednoręcznego sekatora kowadełkowego lub pod tym linkiem: Rozmiar dłoni - sekatory jednoręczne

Masz też do wyboru sekatory kowadełkowe z obrotową rękojeścią. Dzięki temu rozwiązaniu mniej odczuwasz zmęczenie dłoni ale ich obsługa wymaga nieco przyzwyczajenia.

Po drugie musisz zdecydować jak grube gałęzie potrzebujesz ciąć. Sekatory jednoręczne mają średnice cięcia od 16 do nawet 30 mm. Dwuręczne to nawet 45 mm.

Po trzecie podczas wyboru sekatora kowadełkowego do sadu ważne są indywidualne preferencje np. czy wolisz rękojeści proste czy profilowane? Czy głowica ma mieć proste ostrze czy zakrzywione, które zapobiega wyślizgiwaniu się ciętego materiału ale jest większa i trudniej się nią tnie w zagęszczonych miejscach?

Czym kierować się podczas wyboru sekatora kowadełkowego?

Podstawową i najważniejszą kwestią jest dostępność serwisu i części zamiennych. W sekatorach kowadełkowych elementem który wymienia się najczęściej jest kowadło. Wynika to z jego normalnego zużycia podczas pracy. Podczas intensywnego użytkowania np. w sadach owocowych, na plantacjach borówek i malin, kowadło będziesz wymieniać mniej więcej raz w sezonie (Lowe) lub raz na 2 lata w Felco.

W przypadku sekatorów Lowe kowadło wykonane jest z odlewu aluminium i jest nieco mniej trwałe niż w przypadku Felco, gdzie w sekatorach jednoręcznych jest wykonane z mosiądzu a w przypadku sekatorów dwuręcznych Felco 230 / Felco 231 z kutego aluminium. Kowadła do sekatorów Lowe są nieco tańsze niż do Felco ze względu na niższe koszty produkcji.

Poza kowadłami ważne są wszystkie inne części zamienne jak ostrza, amortyzatory, śrubki itp.

Nasz sklep sprzedaje profesjonalne sekatory kowadełkowe firm Lowe oraz Felco. Są to światowej klasy marki dające nam i naszym Klientom gwarancję produktów najwyższej jakości.
Cena sekatora kowadełkowego zaczyna się od około 150 zł.

Zapewniamy naszym Klientom obsługę gwarancyjną i pogwarancyjną, serwis oraz wszystkie części zamienne do sekatorów kowadełkowych ogrodniczych, które sprzedajemy.