Poradniki

Jak dobrze wybrać sekator ręczny dla siebie?

Wchodząc na stronę naszego sklepu w celu zakupu sekatora ręcznego zobaczysz, że masz do wyboru kilkadziesiąt różnych modeli w dodatku różnych marek.

Łatwo się w tym pogubić, a jeszcze trudniej podjąć właściwa decyzję. Co zrobić, aby wybrać dobrze i być zadowolonym?

Postaram się dać ci instrukcję jak dokonać prawidłowego wyboru w kilku krokach.

Jakie są rodzaje sekatorów?

Sekatory ręczne dzielą się na dwie grupy:

Te z kolei dzielimy na dwie podstawowe kategorie pod względem konstrukcji samego narzędzia:

sekatory nożycowe
(czasami nazywane obejściowymi lub z ang. bypass)

sekatory kowadełkowe
(ang. anvil)

Jaki sekator będzie dla Ciebie najlepszy?

Teraz zajmiemy się wyborem sekatora jednoręcznego, na temat sekatorów dwuręcznych napiszę w dalszej części tego artykułu.

Najważniejsze jest to, aby Twoja praca była łatwa, przyjemna i jak najmniej męcząca.

Po pierwsze: jesteś prawo czy leworęczny?

Jeśli jesteś osobą leworęczną i szukasz sekatora o specjalnej konstrukcji dla Ciebie – wybór będzie bardziej ograniczony. Po prostu takich sekatorów jest mniej na rynku i nie wszyscy producenci mają w ofercie narzędzia leworęczne.

Szwajcarska firma Felco ma chyba największy wybór sekatorów typowo dla osób leworęcznych, niemiecka firma Löwe oferuje za to sekatory o profilu „uniwersalnym” pasującym dla osób lewo i praworęcznych.

Po drugie: zmierz swoją dłoń.

Jest to tak naprawdę najważniejszy moment podczas doboru sekatora jednoręcznego.

Na początku, ściągnij sobie poniższy szablon rozmiaru dłoni i wydrukuj go na kartce A4.

Przyłóż Swoją dłoń do górnej kreski na szablonie, zobacz jaka jest na długość. Mierzysz od końca palca środkowego do podstawy dłoni.

Jeśli Twoja dłoń ma poniżej 17.5 cm znaczy to, że jest „mała” (ang. small)

Pomiędzy 17.5 a 20 cm – „średnia” (medium)

Powyżej 20 cm – „duża” (large)

Ten szablon jest uniwersalny i stosujemy go w naszej firmie do określania rozmiaru dłoni podczas doboru sekatorów różnych marek.

Sekatory dobrych producentów mają określone (z reguły na opakowaniu) rozmiary dłoni, do jakich zostały stworzone. Najczęściej ją to literki L, M, S, XS – podobnie jak na ubraniach.

Dlaczego dobór odpowiedniego rozmiaru jest tak ważny?

Ponieważ sekator zbudowany do dłoni „L” owszem pozwala na cięcie gałęzi o większej średnicy np. 25 mm, ale musisz być go w stanie otworzyć na jego całą szerokość. Jeśli twój rozmiar to „S” to nie uda ci się tego zrobić wygodnie, podczas pracy. Otworzysz go najwyżej na 18-20 mm a ponieważ ma dużą rękojeść, może wypadać Ci z ręki i praca nim będzie niewygodna i denerwująca.

Wybierz sobie sekator z rękojeścią „S” a na pewno będzie Ci się pracowało dużo wygodniej i praca będzie mniej męcząca.

Zamawiając przez stronę naszego sklepu internetowego sekatory.eu możesz sobie przefiltrować sekatory między innymi po rozmiarze rękojeści.

Są też sekatory z regulowaną rozpiętością rękojeści np. Lowe 6.107, Lowe 7.107 oraz 8.107 dzięki takiemu rozwiązaniu możesz dopasować sobie sekator do Swojej dłoni. Jest to też bardzo przydatna funkcja, jeżeli jednym narzędziem pracuje na zmianę kilka osób.

Teraz zdecyduj jak grube gałęzie chcesz ciąć.

Znając rozmiar swojej dłoni, łatwiej Ci będzie dopasować średnicę cięcia twojego sekatora.

Jeśli masz drzewka i krzewy w ogródku lub sad owocowy albo winnicę, gdzie grubość gałęzi rzadko przekracza 16 – 20 mm rozważ wybór sekatora jednoręcznego dostosowanego rozmiarem rękojeści do twojej dłoni.

Ale jeżeli masz małą dłoń a chcesz ciąć gałęzie powyżej 20 mm lub po prostu musisz ciąć grubsze pędy (30 mm i więcej) albo potrzebujesz sięgnąć gałęzi wyżej położonych – sekator dwuręczny będzie dobrym wyborem.

W naszej ofercie znajdziesz również sekator Felco 13 – jest to sekator jednoręczny którym możesz pracować również obiema rękami. Może on ciąć gałęzie do 30 mm, ale praca nim wymaga przyzwyczajenia.

Nożycowy czy kowadełkowy?

Wiesz już jaką masz dłoń oraz jakie średnice masz zamiar ciąć – pora zdecydować, czy ma to być sekator nożycowy czy kowadełkowy?

Sekatory nożycowe

Swoją konstrukcją przypominają nożyczki (stąd ich nazwa) posiadają ostrze i przeciwostrze, które podczas pracy mijają się.

Ostrza są wykonane z wysokiej jakości stali, są cienkie i bardzo ostre. Są ostrzone z jednej strony.

Są stworzone do wykonywania bardzo czystych, gładkich cięć. Doskonałe do cięcia żywych gałęzi w sadach owocowych, ogrodach, winnicach itp. Sekatory nożycowe nie uszkadzają delikatnej skórki roślin, rany szybko się goją.

Mają z reguły bardziej smukłą głowicę niż sekatory kowadełkowe więc łatwiej się nimi operuje w zagęszczonych miejscach.

Ze względu na konstrukcję, możesz wykonywać cięcia bardzo blisko pnia.

Jeśli jesteś sadownikiem, ogrodnikiem lub masz swój prywatny ogród albo działkę sekator nożycowy jest dla ciebie odpowiednim wyborem.

Sekatory kowadełkowe

Konstrukcją przypominają nóż i deskę do krojenia. Ich zasada działania polega na przeciąganiu ostrza przez cięty materiał, dociskając go jednocześnie do „deski” czyli kowadła.

Głowice w sekatorach kowadełkowych występują w dwóch rodzajach:

Z kowadłem prostym

Z kowadłem wygiętym

Kowadełka wygięte mają zapobiegać wyślizgiwaniu się gałęzi podczas cięcia.

Kowadła są wykonane często z aluminium (np. sekatory Lowe) lub mosiądzu (sekatory jednoręczne, kowadełkowe Felco). Felco w swoich dwuręcznych modelach sekatorów kowadełkowych stosuje kowadła z kutego aluminium.

Ostrza są wykonane ze stali, ale w przeciwieństwie do sekatorów nożycowych – ostrzone z dwóch stron.

Mają z reguły większą i masywniejszą głowicę tnącą niż sekatory nożycowe, gdyż są tworzone z myślą o cięciu twardego drewna.

Są dobrym wyborem przy twardych lub suchych gałęziach, cięcie może nie być tak czyste jak przy sekatorze nożycowym, ale ostry sekator kowadełkowy z dobrym, nie zużytym kowadłem sprawdzi się tak samo dobrze jak jego nożycowy odpowiednik.

Największą zaletą sekatorów kowadełkowych jest to, że potrzebujesz mniejszej siły, aby przeciąć twardą lub suchą gałąź.

Sekator kowadełkowy będzie dobrym wyborem, jeśli prowadzisz sad np. czereśniowy lub inny, gdzie drzewo jest twarde.
Utniesz gałąź łatwiej niż sekatorem nożycowym.

Rękojeść tradycyjna czy obrotowa?

Sekatory z obrotową rękojeścią są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób intensywnie pracujących swoim narzędziem i tnących grubsze gałęzie.

Obrotowa rękojeść porusza się na swojej osi zgodnie z ruchem użytkownika, równomiernie rozkładając obciążenie wszystkich mięśni dłoni podczas pracy.

Dzięki temu ogranicza zmęczenie i powstawanie odcisków oraz zmniejsza siłę potrzebną do wykonania dużych cięć o około 30%.

Praca z sekatorem z obrotową rękojeścią wymaga chwili przyzwyczajenia, ale jeżeli pracujesz intensywnie, warto abyś wypróbował to rozwiązanie – być może już nigdy nie powrócisz do rękojeści tradycyjnej.

Sekatory dwuręczne

Jeśli zdecydowałeś się na sekator dwuręczny wybór będzie znacznie prostszy niż przy sekatorach jednoręcznych.

Nie musisz już określać rozmiaru dłoni, wybierz po prostu czy chcesz sekator nożycowy czy kowadełkowy.

Następnie określ maksymalną średnicę cięcia. Może się ona wahać w zależności od modelu i producenta od 30-35 mm nawet do 45-50 mm.

Wybierz jak długiej rękojeści potrzebujesz. Wybór jest bardzo szeroki od 40-50 cm do nawet 100 cm. Jeśli chcesz ciąć gałęzie umiejscowione wyżej, być może sekator o długości 70 – 75 cm lub nawet 90 cm będzie dobrym wyborem.

Jeśli zdecydowałeś się na wybór sekatora dwuręcznego, gdyż masz małą dłoń a chcesz ciąć grubsze gałęzie, niekoniecznie położone wysoko to sekator o długości 40 – 60 cm będzie dla Ciebie idealny.

Pamiętaj, że im dłuższe narzędzie tym trudniej „trafić” precyzyjnie w wybraną gałąź oraz sam sekator będzie miał większą wagę.

W naszej ofercie znajdziesz też sekatory dwuręczne z przekładnią np. Felco 231 lub Felco 220. Zastosowanie przekładni gwarantuje o 65% większą siłę nacisku w porównaniu z sekatorem dwuręcznym bez przekładni. Wybierając taki model będziesz mógł pracować z dużą siłą, oszczędzając własne mięśnie.

Ciekawym rozwiązaniem jest też sekator Felco 13 – możesz nim pracować jedną lub obiema rękami w zależności od grubości gałęzi jaką tniesz w danej chwili – poczytaj sobie o Felco 13 na stronie naszego sklepu internetowego.

Na zakończenie…

Metody doboru sekatorów, które opisałem w niniejszym artykule z powodzeniem stosujemy od ponad 12 lat w naszej firmie i naszym sklepie stacjonarnym w Warce. Ten poradnik pomoże Ci wybrać dobry sekator dla siebie, jeśli dokonujesz zakupu przez Internet na stronie naszego sklepu sekatory.eu

Sprawdź nasz kanał na YouTube i zaglądaj często na stronę sekatory.eu oraz naszego bloga. Znajdziesz tu wiele ciekawych informacji i poradników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *