Poradniki

Jaki wybrać sekator do grubych gałęzi?

Wcześniej lub później zdarzy się, że w swoim sadzie lub ogrodzie staniesz przed koniecznością przycięcia grubszych gałęzi.

Jeśli jest ich sporo, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego sekatora. Pisząc o grubszych gałęziach, mam na myśli te o średnicy miedzy 30 a 45 mm, gdyż do jeszcze grubszych raczej będziesz potrzebował piłki ogrodniczej, a nie sekatora.

Z potrzebą przycinania gałęzi grubszych niż 30 mm, bardzo często stają sadownicy uprawiający jabłonie, grusze lub czereśnie.

W poprzednich artykułach znajdziesz informację na temat doboru sekatorów

oraz różnic pomiędzy sekatorami:

W tym wpisie, skupimy się wyłącznie na sekatorach do grubych gałęzi.

Sekator do grubych gałęzi – nożycowy czy kowadełkowy?

Przy wyborze warto zwrócić uwagę na to czy będziesz ciąć suche czy żywe drewno i jak dużo pracy musisz wykonać. Sekatory kowadełkowe są nieco droższe w eksploatacji, gdyż ich kowadło ulega normalnemu zużyciu podczas pracy. Profesjonalni sadownicy wymieniają je nawet 2 razy w sezonie. Są dobrym wyborem przy cięciu suchego lub twardego drewna, do bardziej miękkich i żywych gałęzi lepszy będzie sekator nożycowy.

Jakim sekatorem ciąć gałęzie o średnicy 30mm?

Do gałęzi o średnicy do 30 mm, bardzo ciekawym rozwiązaniem jest sekator Felco 13. Jego ciekawostką jest to, że nie jest to typowy sekator jednoręczny – bez problemu można nim pracować obiema rękami. Umożliwiają to wydłużone rękojeści (szczególnie dolna). Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy doskonałe przeniesienie siły obu rąk na głowicę tnącą i w związku z tym możliwość bezproblemowego cięcia gałęzi o średnicy 30 mm. Jednocześnie sekator jest bardzo kompaktowy, tylko nieco dłuższy od tradycyjnego sekatora jednoręcznego.

Możemy używać też typowego sekatora dwuręcznego – tutaj wybór jest bardzo duży. Dobre będą sekatory o średnicy cięcia do 35 mm. Po pierwsze zawsze zostaje nam 5mm zapasu „na wszelki wypadek”, po drugie będą one lżejsze od sekatorów o maksymalnym zakresie cięcia do 45mm czy 50mm.

Dużo zależy od wysokości drzew lub krzewów, ponieważ sekatory dwuręczne różnią się długością rękojeści. W obrębie jednego modelu często mamy 3 lub 4 długości rączek.

Godnymi polecenia narzędziami w tym zakresie cięcia będą np. sekatory BAHCO P116-SL, występują aż w 4 długościach (od 40 do 70 cm) i są bardzo lekkie.

Jeśli potrzebujesz dłuższego sekatora, hiszpańska BELLOTA 3578 będzie ciekawym wyborem, może mieć długość nawet 90 cm.

Ekonomicznym rozwiązaniem jest szwajcarski ALPEN WEISSHORN 260 o długości 60cm.

Jaki sekator do gałęzi 40 – 45 mm?

W tym segmencie modeli sekatorów jest bardzo dużo. Przy wyborze warto wziąć pod uwagę jakość narzędzia i dostępność części zamiennych. Podczas cięcia sekatorem tak grubych gałęzi, działają na niego dużo większe siły niż przy cięciu mniejszych pędów, więc niektóre elementy będą ulegały szybszemu zużyciu.

Bardzo popularne są sekatory dwuręczne kowadełkowe.

Niemiecka firma LOWE ma w ofercie dwa modele: LOWE 20 z kowadłem prostym oraz LOWE 22 z kowadłem zakrzywionym. Do tych sekatorów występują wszystkie części zamienne.

Szwajcarskie FELCO również posiada dwa modele sekatorów dwuręcznych kowadełkowych: FELCO 230 – kowadło proste oraz FELCO 231 z kowadłem wygiętym. Ogromną zaletą sekatorów FELCO jest to, że kowadła są wykonane z kutego aluminium, dzięki temu są znacznie trwalsze niż w sekatorach, gdzie kowadła są odlewane z aluminium. Do sekatorów FELCO również są dostępne wszystkie części zamienne.

Jeśli szukasz sekatora nożycowego, oferta jest jeszcze większa.

Bardzo popularnym sekatorem do sadu jest BAHCO P160 – wysokiej jakości narzędzie z dobrą dostępnością części zamiennych.

Firma FELCO zdobywa coraz większe uznanie i popularność. Bardzo dobrym wyborem jest nowy model FELCO 221, występuje w różnych długościach i wszystkie jego części są wymienne.

Ekonomiczny model to ALPEN WEISSHORN 280 – doskonały stosunek jakości do ceny.

Czym się kierować podczas wyboru sekatora do cięcia grubych gałęzi ?

Podsumowując to, na co powinieneś zwrócić uwagę:

  • Czy potrzebujesz sekatora kowadełkowego czy nożycowego?
  • Jak grube średnice chcesz ciąć?
  • Czy waga sekatora ma dla Ciebie znaczenie?
  • Jakim budżetem dysponujesz?

Jak określisz te 4 podstawowe aspekty, łatwiej będzie Ci dokonać wyboru.

Pamiętaj też o tym, że kupując produkt znanej marki u sprawdzonego sprzedawcy masz gwarancję oryginalności produktu oraz bezproblemową obsługę gwarancyjną jak i pogwarancyjną. Profesjonalny dystrybutor również dobrze Ci doradzi przy wyborze.

Zapraszam Cię do zapoznania się z naszą ofertą sekatorów dwuręcznych!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *