Odstraszanie zwierząt

Jak odstraszyć szpaki i ochronić swoje sady czereśniowe oraz plantacje truskawek, borówek i innych owoców?

Wiosenne i letnie poranki w sadach czereśniowych, plantacjach truskawek lub borówek są zawsze pełne oczekiwań soczystych, słodkich i dojrzałych owoców.

Niestety są również czasem, w którym szpaki chętnie przybywają, aby cieszyć się smakiem tych owoców. Choć te ptaki są piękne i fascynujące, mogą znacznie zaszkodzić twoim plonom, pozostawiając za sobą zniszczone owoce.

W tym artykule omówimy jak skutecznie odstraszać szpaki, ochronić swoje sady i plantacje przed nimi.

Dlaczego szpaki są problemem dla sadów czereśniowych oraz plantacji truskawek i borówek?

Szpaki mogą stanowić problem dla sadów czereśniowych i plantacji z kilku powodów:

  1. Zjadanie owoców: Szpaki są znane z tego, że uwielbiają owoce, w tym czereśnie. Kiedy owoce dojrzeją, szpaki często zaczynają się nimi zajmować. Jeden ptak może zjeść wiele owoców w ciągu krótkiego czasu, co prowadzi do znaczących strat w plonach.
  2. Uszkadzanie owoców: Szpaki nie tylko zjadają owoce, ale także często uszkadzają te, które nie są jeszcze dojrzałe. Przebijają skórkę owocu, co może prowadzić do gnicia i zepsucia pozostałych owoców wokół uszkodzonego. To dodatkowo wpływa na utratę plonów.
  3. Skupianie się ptaków na jednym obszarze: Szpaki mają tendencję do gromadzenia się w dużych stadach w jednym miejscu, szczególnie w okresie dojrzewania owoców. To oznacza, że całe stada ptaków mogą skoncentrować się na sadzie czereśniowym lub plantacji, co powoduje znaczne straty.

Aby zapobiec problemom spowodowanym przez szpaki, istnieje kilka działań, które można podjąć.

Jak odstraszyć szpaki?

Oto kilka metod, które pomogą ci ochronić Twoje sady czereśniowe oraz plantacje truskawek i borówek przed inwazją szpaków:

  1. Armatki hukowe: znane również jako armatki gazowe lub armatki na szpaki. Są jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony przed szpakami. Odstraszacze te są zasilane z butli z gazem propan-butan. Generują głośny huk, aby odstraszyć ptaki, w tym szpaki, z określonego obszaru. Są one często wykorzystywane w rolnictwie, sadownictwie i innych miejscach, gdzie ptaki mogą stanowić problem. Odstraszanie szpaków za pomocą armatek hukowych jest stosunkowo tanie, jedna 11kg butla z gazem wystarcza na kilka tysięcy strzałów, armatki również nie są drogie w serwisowaniu oraz zakupie a jedna armatka pokrywa swoim zasięgiem dość duży obszar.
  2. Sieci na drzewach i krzewach: Jednym ze sposobów ochrony przed szpakami jest zakrycie swoich drzew i krzewów specjalnymi sieciami. Te lekkie, ale trwałe materiały pozwalają owocom dojrzeć, jednocześnie chroniąc je przed ptakami.
  3. Straszaki: Tradycyjne straszaki, które unoszą się na wietrze, mogą zdezorientować i odstraszyć szpaki. Postaw straszaki w różnych miejscach na swojej plantacji lub w sadzie, aby zwiększyć ich efektywność.
  4. Sztuczne sokoły i jasne przedmioty: Ustawienie na terenie sadu lub plantacji sztucznych sokołów lub jasnych przedmiotów może przegonić szpaki, które widzą w nich potencjalne drapieżniki.
  5. Dźwiękowe odstraszacze: Specjalne urządzenia emitujące odgłosy drapieżników lub innych ptaków mogą przestraszyć szpaki. Te urządzenia często działają automatycznie i są łatwe w użyciu, ale wymagają najczęściej źródła zasilania.
  6. Ptaki drapieżne: odstraszanie szpaków można powierzyć profesjonalnym sokolnikom. Ptaki drapieżne latające nad sadem są bardzo skuteczną metodą odstraszania szpaków, które nie są w stanie uodpornić się na latające nad nimi sokoły lub jastrzębie. Minusem tej metody jest cena, dzień pracy sokolnika może sięgać nawet kilkuset złotych.

Skuteczny odstraszacz szpaków

Spośród wszystkich wymienionych metod, najskuteczniejszym sposobem odstraszania szpaków z sadów czereśniowych i innych plantacji jest armatka hukowa. Doskonałym przykładem może być hiszpański odstraszacz szpaków: armatka hukowa Guardian 2.

Jest bardzo prosta w obsłudze, skuteczna i łatwa w serwisowaniu.

Odstraszanie szpaków z sadów czereśniowych – podsumowanie

Ochrona swoich sadów czereśniowych oraz plantacji truskawek i borówek przed szpakami może wymagać pewnego wysiłku, ale z pewnością jest to wysiłek wart podjęcia. Skuteczne metody odstraszania szpaków pomogą cieszyć się pełnymi plonami owoców, zamiast pozostawiać je szpakom do rozkoszowania się nimi. Warto wypróbować różne techniki i dostosować je do swoich potrzeb, aby osiągnąć najlepsze wyniki w ochronie swoich upraw przed tymi uciążliwymi ptakami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *