Odstraszanie zwierząt

Jak odstraszyć dziki? Skuteczne odstraszanie dzików

O czym przeczytasz?

Dziki w Polsce można spotkać obecnie praktycznie na każdym obszarze. Jest to związane z ich naturalną, bardzo dużą tolerancją środowiskową. Nikogo obecnie nie dziwią dziki w centrum miasteczka lub spacerujące spokojnie po wsi.

W Polsce według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) populacja dzików w 2020 r. liczyła około 75 200 osobników, ale inne źródła szacują liczbę dzików na ponad 200 tysięcy osobników.

Co jedzą dziki?

Dzik jest zasadniczo roślinożercą. Do jego ulubionych potraw zaliczają się: żołędzie, owoce, korzenie, liście, bardzo lubi również chrząszcze, pędraki i ślimaki.

Dziki gustują również w roślinach uprawnych, traktując pola jako bardzo obfitą bazę pokarmową.

Co najczęściej jedzą dziki na polach? Do ich ulubionych roślin należy kukurydza, ziemniaki, buraki, nie gardzą również zbożami.

Jak szybko biega dzik?

Dziki potrafią biegać z prędkością nawet do 50 km/h. Są silne i duże. Dorosły odyniec (samiec dzika) może osiągnąć masę nawet przekraczającą 300kg.

Mogą biegać galopem, kłusem lub skokami, co przy ich masie i osiąganych prędkościach czyni je dość poważnym zagrożeniem.

Co zrobić jeśli spotkasz dzika?

Należy pamiętać, że w żadnej sytuacji nie wolno lekceważyć dzików!

Dzik nie jest zwierzęciem drapieżnym, ale może nas zaatakować, jeśli poczuje się zagrożony. Dotyczy to w szczególności lochy z młodymi – będzie bardzo agresywnie bronić swojego potomstwa.

Dziki - Odstraszanie dzików z działki, ogrodów, pól uprawnych

Jak uciekać przed dzikiem?

Po pierwsze NIE UCIEKAĆ! Najlepszym wyjściem w przypadku spotkania z dzikiem, jest pozostanie w bezruchu, następnie spokojne oddalenie się od zwierzęcia. Dziki atakują kiedy czują się zagrożone, dotyczy to w szczególności lochy z młodymi. Ucieczka może sprowokować dzika do ataku.

Co zrobić kiedy dzik jednak nas zaatakuje?

Jeśli dzik zacznie na nas szarżować lub wyraźnie szykuje się do ataku, nie pozostaje nam nic innego jak ratowanie się ucieczką na przysłowiowe drzewo. Ze względu na budowę ciała, dzik nie jest zbyt zwrotny, należy uciekać slalomem i w miarę możliwości wspiąć się na duże drzewo lub inny obiekt wysoki najlepiej na co najmniej 2 metry.

Czy istnieje skuteczny odstraszacz dzików?

Zwierzęta te potrafią wyrządzić bardzo duże szkody w uprawach ziemniaków czy kukurydzy. Ich wizyty na polach uprawnych są bardzo kosztowne zarówno dla producentów, jak i dla kół łowieckich, które są odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniej populacji dzików oraz zrekompensowania szkód w uprawach.

Rolnicy oraz myśliwi często stoją przed sporym wyzwaniem jak chronić uprawy przed zniszczeniem.

Skutecznym sposobem odstraszania dzików z pola uprawnego są armatki hukowe. Jest to sprawdzony odstraszacz na dziki, który niejednokrotnie pomógł w pozbyciu się tych nieproszonych gości.

Jak odstraszyć dziki z pola uprawnego?

Zawsze lepszym rozwiązaniem jest zapobiegać przyczynom niż walczyć ze skutkami. Armatka hukowa na dziki zapewni skuteczną ochronę pola uprawnego, jest to skuteczny sposób ochrony upraw. W naszej firmie możesz kupić armatkę hukową Guardian 2, która jest skutecznym odstraszaczem dzików oraz innych zwierząt leśnych.

Odstraszanie dzików z pola uprawnego przy lesie
Odstraszanie dzików armatką hukową nad stawem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *